Cellulit - czy można go pokonać?

lekarze specjaliści > Cellulit > Cellulit - czy można go pokonać?

Specjaliści Radzą

Cellulit - czy można go pokonać?

Cellulit, powszechnie znany jako „skórka pomarańczowa“ to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące łącznie z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Skutkiem tego jest pofałdowana, nierówna powierzchnia skóry, zwykle ud, pośladków, brzucha i ramion.

Przyczyny zwykle są uwarunkowane genetycznie i hormonalnie, ale pewne nawyki w trybie życia jak np. gorące kąpiele, obcisłe ubrania, niewłaściwa dieta, stres czy palenie papierosów mogą tę dolegliwość nasilać.

colgate
Wg najnowszej teorii prof. Pasquale Motolese przyczyną cellulitu może być również hemosyderyna czyli kompleks białkowy odpowiedzialny za gromadzenie jonów żelaza w komórkach, które działają jak toksyna na tkanki. To właśnie może być przyczyną zaburzeń metabolizmu w tkankach, a w konsekwencji ich deformacji. Nierówno rozmieszczone i rozrośnięte komórki tłuszczowe otoczone są tkanką włóknistą i takie struktury uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne, co prowadzi do niedotlenienia i obrzęków.

Wyróżnia się 3 typy cellulitu:
Etap I: zmiany nie są widoczne podczas oglądania, ujawniają się dopiero po uchwyceniu fałdu skóry
Etap II: zmiany są widoczne podczas oglądania
Etap III: podczas oglądania widoczne są wyraźne nierówności skóry, pod postacią „skórki pomarańczowej“, są one coraz większe, skóra może mieć już zmieniony kolor na pomarańczowy, pojawia się bolesność
Etap IV: pojawia się stan zapalny w tkance podskórnej, ból jest silniejszy

Nie ma jednej, skutecznej metody pozbycia się cellulitu. Zwalczanie tej dolegliwości jest długotrwałe i wymaga zastosowania metod łączonych. Istotą terapii jest poprawa ukrwienia tkanek, ich metabolizmu i usprawnienie przepływu żylnego i chłonnego, a jeśli to możliwe usunięcie zewnętrznych przyczyn. W tym celu stosuje się mezoterapię igłową specjalnie dobranymi preparatami poprawiającymi metabolizm komórkowy, którą należy wspomagać drenażem limfatycznym czy endermologią. Dobre efekty osiąga się również przy zastosowaniu karboksyterapii – dwutlenek węgla wprowadzany pod skórę powoduje rozszerzenie naczyń i poprawę mikrokrążenia. Warunkiem jest jednak powtarzanie tych zabiegów do momentu osiągnięcia oczekiwanego efektu.

Osoba decydująca się na walkę z cellulitem musi wykazać się cierpliwością i determinacją. Dolegliwość tę można istotnie zmniejszyć, warunkiem jest jednak seria odpowiednich, dobranych przez lekarza, uzupełniających się zabiegów.

dr Joanna Dąbrowska-Juszczak
tel. 530 606 811
www.nsclinic.com.pl

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl